Fysioterapiaa turvallisesti (päivitetty 18.1.22)
-Käytämme kirurgisia maskeja kaikkien asiakkaittemme kanssa. Käyttämämme maskit suojaavat sekä asiakasta että terapeuttia. Maskit vaihdetaan joka terapiatilanteen välissä. Emme edellytä oireettomilta asiakkailtamme maskin käyttöä, mutta jos haluat käyttää omaa maskia terapiatilanteessa, sen on hyvin mahdollista. Suosittelemme yleisissä tiloissa maskin käyttöä (odotusaula).
-Purentapuolen potilaat tekevät tarvittaessa Isodent-purskuttelun (kuten hammaslääkärin vastaanotolla).
-Käsienpesu- ja desinfiointipiste on heti sisäänkäynnin yhteydessä, käytä tätä meille tullessasi ja lähtiessä.
-Suojainkäytäntöjen tehostuttua, ei fysioterapiapalvelujen toteutuksessa ole enää ns. riskiryhmärajoituksia. Toteutamme fysioterapiaa kotikäynteinä asiakkaitten kotiin, palvelutaloihin jne normaaliin tapaan, tehostettua hygienia- ja suojainkäytäntöjä noudattaen. Palvelutalojen vierailurajoitukset eivät koske terveydenhuollon ammattihenkilöitä, joten fysioterapiasarjojen toteutukselle ei ole estettä.
– Olethan yhteydessä meihin, jos epäilet korona-altistumista. Peru aikasi, jos olet karanteenissa. Älä tule oireisena vastaanotolle.
Yhteistyöllä eteenpäin!
Tervetuloa !